Dětská poradna

Horečka

Horečka je tělesná teplota vyšší než 38 st. Je častým příznakem infekčních onemocnění, ale může se objevit i bez závislosti na infekci.  Horečku lze srážet buď léky obsahující paracetamol a ibuprofen nebo fyzikálně – chlazením. Můžeme použít zábal tělíčka nebo lépe vlažnou sprchu.  Teplota po podání antipyretika klesá zhruba 1 hodinu po podání léku. Pak se může stát, že začne opět stoupat. V těchto případech můžeme teplotu srážet po 3 – 4 hodinách, kdy střídavě podáváme lék obsahující paracetamol s lékem obsahující ibuprofen.

Zábal – namočte ručník nebo plenu do vlažné vody a zabalte hrudník a bříško dítěte. Hlavu a končetiny nechte mimo. Zábal ponechte asi 15 min, poté dítě převlečte do léhkého pyžamka a jen lehce přikryjte.

Pokud má dítě vysokou horečku a ledové ruce a nohy, zábal neprovádějte, podejte napřed antipyretikum.

Při zvýšené teplotě je velmi důležitý dostatečný přívod vlažných tekutin ! Pokud dítě nemá jiné potíže, nechte ho odpočívat, hlídejte dostatek tekutin a sledujte stav dítěte.

Pokud se jedná o novorozence, musí dítě bezodkladně vidět lékař.

Rýma

Rýma se vyskytuje velmi často i u miminek. Při rýmě je důležité čistit dobře nos.  Miminka neumí smrkat, ani si jinak uvolnit nos a špatně dýchají ústy. Proto je nutné hleny odsávat, nejlépe funguje odsávačka na vysavač. Odsát je potřeba, pokud se miminko pouští při kojení, protože si potřebuje dodechnout ústy a budí se ze spaní, protože nemůže dobře dýchat. Proto je dobré čistit nos před kojením a před spaním. Malým dětem se také lépe dýchá, pokud jsou ve zvýšené poloze – tzn.  hlava výš než tělo. Zároveň děti potřebují spíš chladný a vlhký vzduch. K léčbě rýmy můžete použít roztoky mořské vody k proplachování nosu a kapky do nosu věku přiměřené. 

 

Kapitola sama o sobě jsou školkové děti – tam je rýma prakticky jejich trvalým doplňkem. Takže pokud má dítě bílou, vodovou rýmu, není třeba propadat panice. Prostříkávejte nosík mořskou vodou nebo Vincentkou, výborná je i konvička. A hlavně učte dítě smrkat ! Kapesník mu přidržujte, smrkejte každou dírku zvlášť. Dokud neumí smrkat, je nutné rýmu odsávat.

Pokud je rýma hustá, žlutá, zelená, napište si o recept na kapičky do nosu s antibiotikem. I u nich platí kapat do čistého nosu – tedy nejprve propláchnout, vysmrkat, potom kapat.

Vždy platí, že děti potřebují dostatek tekutin, můžete přidat vitamin C, hodně větrejte a zvlhčujte vzduch.

Kdy s rýmou k lékaři ?
Když se přidá teplota, která trvá víc než 2-3 dny. Kašel je štěkavý. Dítě je dušné, na hrudníčku slyšíte orchestr. Dítě bolí hlava, huhňá, ale rýma neteče. Nemůže polykat. Stěžuje si na zalehlé uši nebo bolest. Je nápadně klidné, unavené nebo naopak plačtivé.

 

Kašel

Kašel rozlišujeme na suchý – dráždivý, kdy dítě kašle hlavně v záchvatech a neprodukuje žádné hleny – a vlhký, kdy dojte k uvolnění hlenů a dítě je začne vykašlávat. Suchý kašel je možné tlumit kapkami, které jsou k dostání v lékárně, vždy s označením na suchý kašel. Na vlhký kašel lze použít léky na rozpouštění hlenů, které podáváme pouze přes den, nikdy na noc. Důležitý je vždy dostatek tekutin, zvlhčovat vzduch v místnosti a nepřetápět.

Zvracení a průjem

Zvracení může být způsobeno infekcí trávicího traktu, v tom případě bývá provázeno horečkou a přidává se průjem. Při zvracení podávejte pouze ledové tekutiny ( vodu, rehydratační roztok ) po malých dávkách ( ideálně po lžičkách ) velmi často. U starších dětí lze podat Kinedryl.

Průjem se projevuje vodnatými stolice mnohokrát za den. Může být provázen horečkou a zvracením. Při léčbě průjmu je nejdůležitější dieta, dostatek tekutin a probiotika.

Při dietě podávejte dostatek tekutin – neslazené. K jídlu může být suché pečivo, obyčejné suché slané tyčinky, vařené brambory nebo rýže s mrkví a vařeným kuřecím masem, banány, event. banány rozmixované do studeného hořkého černého čaje…

Při průjmu se vyhněte slazeným věcem ( piškoty ) a hlavně mléčným výrobkům ( cukr v nich obsažený průjem výrazně zhoršuje ).

Kojené děti mohou být kojené, ke kojení je dobré lžičkou podávat mrkvový odvar ( tedy mrkev rozvařená ve vodě ).